staff
305
edits
Line 347: | Line 347: | ||
|- | |- | ||
| 7 | | 7 | ||
| | | 七人 | ||
| ななにん / しちにん | | ななにん / しちにん | ||
| Nananin / Shichinin | | Nananin / Shichinin | ||
Line 409: | Line 409: | ||
|- | |- | ||
| 7 | | 7 | ||
| | | 七匹 | ||
| ななひき / しちひき | | ななひき / しちひき | ||
| Nanahiki / Shichihiki | | Nanahiki / Shichihiki | ||
Line 551: | Line 551: | ||
| じゅうわ / じゅっぱ | | じゅうわ / じゅっぱ | ||
| Juuwa / Juppa | | Juuwa / Juppa | ||
|- | |||
|- | |||
|} | |||
=== Long Thin Objects (Counter: 本) === | |||
{| class="wikitable" border="1" | |||
|- | |||
! # | |||
! Kanji | |||
! Hiragana | |||
! Transcription | |||
|- | |||
| 1 | |||
| 一本 | |||
| いっぽん | |||
| Ippon | |||
|- | |||
| 2 | |||
| 二本 | |||
| にほん | |||
| Nihon | |||
|- | |||
| 3 | |||
| 三本 | |||
| さんぼん | |||
| Sanbon | |||
|- | |||
| 4 | |||
| 四本 | |||
| よんほん | |||
| Yonhon | |||
|- | |||
| 5 | |||
| 五本 | |||
| ごほん | |||
| Gohon | |||
|- | |||
| 6 | |||
| 六本 | |||
| ろくほん / ろっぽん | |||
| Rokuhon / Roppon | |||
|- | |||
| 7 | |||
| 七本 | |||
| ななほん | |||
| Nanahon | |||
|- | |||
| 8 | |||
| 八本 | |||
| はっぽん | |||
| Happon | |||
|- | |||
| 9 | |||
| 九本 | |||
| きゅうほん | |||
| Kyuuhon | |||
|- | |||
| 10 | |||
| 十本 | |||
| じゅっぽん | |||
| Juppon | |||
|- | |- | ||
|- | |- |