staff
305
edits
Line 427: | Line 427: | ||
| じゅっぴき | | じゅっぴき | ||
| Juppiki | | Juppiki | ||
|- | |||
|- | |||
|} | |||
=== Large Animals (Counter: 頭) === | |||
{| class="wikitable" border="1" | |||
|- | |||
! # | |||
! Kanji | |||
! Hiragana | |||
! Transcription | |||
|- | |||
| 1 | |||
| 一頭 | |||
| いっとう | |||
| Ittou | |||
|- | |||
| 2 | |||
| 二頭 | |||
| にとう | |||
| Nitou | |||
|- | |||
| 3 | |||
| 三頭 | |||
| さんとう | |||
| Santou | |||
|- | |||
| 4 | |||
| 四頭 | |||
| よんとう | |||
| Yontou | |||
|- | |||
| 5 | |||
| 五頭 | |||
| ごとう | |||
| Gotou | |||
|- | |||
| 6 | |||
| 六頭 | |||
| ろくとう | |||
| Rokutou | |||
|- | |||
| 7 | |||
| 七頭 | |||
| ななとう | |||
| Nanatou | |||
|- | |||
| 8 | |||
| 八頭 / 八頭 | |||
| ななとう / はっとう | |||
| Hattou / Hachitou | |||
|- | |||
| 9 | |||
| 九頭 | |||
| きゅうとう | |||
| Kyuutou | |||
|- | |||
| 10 | |||
| 十頭 | |||
| じゅっとう | |||
| Juttou | |||
|- | |- | ||
|- | |- |